To film fabularny, w reżyserii Marka Bukowskiego. Scenariusz powstał na podstawie książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”.
Ta codzienność wykracza daleko poza obrazki milicyjnych patroli, widok grzejących się nad koksownikami żołnierzy, czy telewizyjne wystąpienie generała Jaruzelskiego zamiast Teleranka. Stan wojenny to nie tylko zima 81/82. Mieszkańcy PRL przez ponad 1,5 roku zmuszeni byli żyć na granicy ubóstwa, walczyć o przetrwanie, o podstawowe artykuły, w sytuacji gdy, jak pisał M. Nowakowski „władza chwyciła naród w swe żelazne łapy i dusi” .
Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Tego dnia milicja i ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację. O tym, jak ten dzień wyglądał, będziemy mogli się przekonać również dzięki użytym w filmie unikalnym materiałom archiwalnym.
Ciekawym zabiegiem jest również połączenie klasycznego filmu fabularnego z animacją stylizowaną na komiks.
Atutem filmu jest obsada aktorska. Na ekranie będziemy mogli zobaczyć m.in. Jolantę Fraszyńską, Przemysława Bluszcza, Krzysztofa Wakulińskiego, Jacka Knapa, Piotr Głowackiego, Macieja Mikołajczyka, Grzegorza Palkowskiego oraz Tomasza Schimscheinera.
W postać głównego bohatera, nastoletniego Jacka, wcielił się syn reżysera – Szymon Bukowski. Jest niemal w tym samym wieku, w jakim był jego ojciec w czasie, w którym dzieje się akcja filmu.
Film został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości www.prezydent.pl |
Emisja 12 grudnia 2021 r. w przeddzień 40 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.
TVP 1, godz. 20:15
Więcej tutaj
„Babilon-Raport o Stanie Wojennym” został nominowany do festiwalu Heart of Europe