Film fabularny przedstawia historię pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej. Przedwojenna, elegancka Warszawa, olimpijska arena w Amsterdamie 1928 roku, bezdroża wschodniej Polski jaką Konopacka we wrześniu 1939 r. przebyła będąc jednym z kierowców konwoju ewakuującego rezerwy Banku Polskiego prowadzonego przez jej męża płk. Ignacego Matuszewskiego.
Film rozgrywa się niejako na dwóch płaszczyznach czasowych – odbywająca się w dramatycznych okolicznościach wojenna ewakuacja rezerw Banku Polskiego uzupełniana sceny retrospekcji, w których przybliżone zostaną najważniejsze zdarzenia w życiu głównej bohaterki.
Halina Konopacka, to nie tylko wybitna sportsmenka, symbol przedwojennego kobiecego sportu, ale również poetka, zaprzyjaźniona z najwybitniejszymi literatami epoki międzywojennej, a pisane przez nią do pism kobiecych felietony, w których szerzyła kulturę fizyczną wśród kobiet, przyczyniły się w znacznym stopniu do popularyzacji sportu wśród młodych dziewcząt w odrodzonej Polsce.
Uroda, elegancja, wszechstronność powodowały, że była osobą niezwykle popularną i rozpoznawalną, czyniąc ją obok Marii Curie – Skłodowskiej czy Poli Negri najbardziej znaną Polkę na świecie.
W postać Haliny Konopackiej wciela się Pola Błasik, a w postać jej męża płk Ignacego Matuszewskiego, Piotr Głowacki.
Film jest częścią realizowanego cyklu opowiadającego o wybitnych przedwojennych, polskich sportowcach, który rozpoczął film „Marusarz- Tatrzański orzeł”.
Film dostępny na VOD
zobacz